Baterie kuchenne – informacje podstawowe

Baterie kuchenne to zdecydowanie obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni, niezależnie od stylu, w jakim została ona urządzona. Stanowi ona doskonały przykład urządzenia, które charakteryzuje się zarówno wysoką funkcjonalnością, jak i dekoracyjnością. Odpowiednio dobrana bateria kuchenna pozwoli nie tylko zredukować rachunki za wodę, ale zachować estetykę i praktyczność tak ważnego pomieszczenia w domu, jak kuchnia.

Jakie są rodzaje baterii kuchennych?

Obecnie producenci wprost prześcigają się w produkowaniu nowych rodzajów baterii kuchennych, które będą w stanie nie tylko spełniać wszystkie najważniejsze funkcje, ale także, co nie mniej istotne, będą wpisywać się we wnętrze, w którym ich użyto. Jakie są zatem główne rodzaje kranów kuchennych? Pierwszym, najbardziej podstawowym typem podziału związanym z typem działania jest wielootworowy i jednootworowy. Wielootworowy charakteryzuje się tym, że dwa oddzielne kurki sterują temperaturą wody, zaś jednootworowy to po prostu mechanizm, w którym temperaturę reguluje się jedną dźwignią.

Drugi typ podziału baterii kuchennych stanowi kwestia wiążąca się z typem montażu. Wyróżnić tutaj można baterię sztorcową oraz naścienną. Czym się różnią? Naścienna jest znacznie rzadziej wybierana, a poza tym, w tym wypadku kran montuje się bezpośrednio do rur, które biegną pod warstwą tynku. Minusem wyboru takiego rodzaju baterii kuchennej jest z całą pewnością fakt, że gdy konieczna będzie wymiana będzie się ona wiązała ze znaczącą ingerencją w powierzchnię ściany. Sztorcowa, zamiennie nazywana stojącą jest natomiast zazwyczaj montowana w specjalnie spreparowanym otworze zlewozmywaka. Producenci sprytnie ukrywają takie otwory pod powierzchnią zlewu, aby nie rzucał się zbytnio w oczy, a przez to nie zaburzał estetyki.

Ostatnim typem podziału jest związany z materiałem, jakiego użyto do wyprodukowania baterii zlewozmywakowej. Tutaj najczęstszym komponentem jest specjalistyczny kompozyt i chrom. Wśród niuansów oferowanych przez rynek można jako ciekawostkę wymienić także fakt istnienia kranów termostatycznych i bezdotykowych. Kilka słów o wylewce Nie ulega wątpliwości, że wylewka stanowi bardzo istotny i tak naprawdę nieodzowny element baterii kuchennej.

Czym w ogóle jest wylewka?

Najprościej rzecz ujmując, jest to rurka, z której woda wydostaje się na zewnątrz. Wybór odpowiedniej wylewki ma ogromne znaczenie dla całości konstrukcji. Należy bowiem zadbać o to, aby mycie naczyń odbywało się w możliwie jak najbardziej dogodnych warunkach, toteż wylewka musi mieć odpowiednie parametry, do jakich zaliczyć można na przykład jej długość. Dodatkowo jej kształt powinien być w pełni dopasowany do wybranego zlewozmywaka (jego głębokości i ilości komór). Warto pamiętać, że optymalnym rozwiązaniem jest fakt, aby strumień płynący z wylewki padał na sam środek zlewu, a także to, że określony jej kształt znacząco wpływa na zasięg lecącej wody. W przypadku wyboru zlewu dwukomorowego rozsądnym wydaje się dobranie do niego obrotowej wylewki, która z całą pewnością pozwoli korzystać z obu części zlewozmywaka.

Podsumowując, obecnie producenci pozwalają dosłownie przebierać w propozycjach dotyczących zakupu preferowanych przez siebie rodzajów baterii kuchennych. Wyboru można dokonać kierując się materiałem, z którego wykonano kran, rodzajem jego działania oraz typem montażu. Warto zdecydować się na produkt, który dopasuje się do posiadanego wnętrza. Przemyślany zakup z całą pewnością będzie cieszył oko właściciela oraz posłuży na lata użytkowania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 + 11 =