Gipsowy czy cementowo-wapienny – jak stosować odpowiedni tynk?

Czasem nam się wydaje, że największą rolę w naszych pomieszczeniach odgrywa przede wszystkim wyposażenie. Dlatego też inwestujemy w bardzo dobrej jakości meble, staramy się kupować gustowne dywany, lampy itp. Jeśli jednak nie posiadamy w naszym domu czy też mieszkaniu solidnych podstaw, to niestety nawet najlepsze wyposażenie nie będzie w stanie zmienić jego wyglądu. Dlatego musimy zadbać o solidne wykończenie podłogi, sufitów czy też ścian. Takim wykończeniem ścian są natomiast tynki. Powinniśmy zwracać baczną uwagę na to w jaki sposób one wyglądają i czy ich właściwości będą w stanie sprawdzić się w danym pomieszczeniu.

Czym wyróżniają się tynki cementowo-wapienne?

Wiele osób decyduje się na korzystanie z tynków cementowo-wapiennych przede wszystkim ze względu na to, że są one bardzo trwałe i solidne. Nie jest łatwo je uszkodzić, co może się przydać przede wszystkim w pomieszczeniach typowo użytkowych. Takie tynki są także odporne na wilgoć, dlatego można je spokojnie stosować zarówno w kuchni, jak i w łazience. Kolejną ich zaletą jest także chropowata faktura. Nie każdy z nas chce mieć idealnie gładkie ściany. Niektórzy wolą bardziej nieociosane powierzchnie, które się wyróżniają i pasują do wnętrz typowo nowoczesnych. Taką fakturę tynki cementowo-wapienne zawdzięczają natomiast temu, że posiadają w swoim składzie piasek. To on natomiast sprawia, że nie da się ich do końca wyrównać i są one nieco chropowate.
Jednym z minusów może być natomiast to, że trudno takie tynki jest naprawić miejscowo.

Jeśli pojawi się w ścianie jakiś mały ubytek, to zazwyczaj nie chcemy oczywiście tynkować na nowo całej przestrzeni. Staramy się skupić jedynie na tym fragmencie. Na tynkach cementowo-wapiennych takie naprawy są jednak bardzo widoczne. Dlatego zazwyczaj trzeba nałożyć chociaż cienką warstwę tynku na powierzchni całej ścianki, co wymaga już od nas nieco więcej czasu oraz pracy.

Gładkie tynki gipsowe

Dla innych natomiast chropowata ściana wcale nie musi być plusem. Mogą oni przede wszystkim oczekiwać tego, żeby była ona gładka i estetyczna. Obecnie na rynku mamy oczywiście tynki, które wpisują się właśnie w ten schemat. Mowa tutaj o tynkach gipsowych, bardzo popularnych i powszechnych na rynku wykończeń wnętrz.

Są to tynki stosunkowo miękkie, gładkie i od razu gotowe do dalszego nakładania farby. Nie cechują się one zbyt dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak dość łatwo jest je naprawić. Można to zrobić miejscowo i zazwyczaj takie działanie praktycznie nie jest widoczne.

Nadają się one do różnych pomieszczeń jednak warto zastanowić się nad tym, czy faktycznie chcemy skorzystać z nich w łazience. Przy przekroczeniu pewnego progu wilgotności, stają się one niestety dość mało odporne. Mogą zatem ulegać degradacji. Jeśli w łazience nie ma okna lub też jest wentylacja wymuszona, wówczas zdecydowanie lepiej jest postawić na typowe tynki cementowo-wapienne.

Te dwa podstawowe rodzaje tynków, dają nam pełne pole do popisu jeśli chodzi o dzisiejsze wykańczanie wnętrz.

Sprawdź więcej w artykule: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/tynk-gipsowy-czy-cementowo-wapienny-jaki-tynk-wybrac

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
19 − 2 =