Jak profesjonalnie ciąć płyty gipsowo-kartonowe?

Dziś płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się powszechnie w remontach i pracach wykończeniowych. Z tego względu niejednokrotnie w swoim życiu możemy mieć z nimi do czynienia, szczególnie jeśli staramy się takie prace wykonywać samodzielnie. Cięcie i obróbka takich płyt nie są łatwymi zadaniami, ale nie można także wychodzić z założenia, że niemożliwymi do zrealizowania. Przy odrobinie wiedzy i dzięki dobrym narzędziom, można dociąć je estetycznie, nie pozostawiając żadnych niedociągnięć.

W co należy się wyposażyć chcąc pracować z płytami gk?

Płyty gk są zazwyczaj sprzedawane w dość dużych rozmiarach. Są tego plusy. Jeśli ktoś posiada dużą przestrzeń do wykonania, przykładowo sufit podwieszany, wówczas kilka takich płyt może nawet załatwić sprawę. Jednak w sytuacji gdy potrzebuje się jedynie niewielkiego fragmentu, sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Wówczas płyty trzeba odpowiednio dociąć, aby osiągnąć zamierzony efekt. Cięcie płyt można wykonać przy pomocy naprawdę różnorodnych narzędzi. Jedne z nich są bardziej profesjonalne, inne natomiast mniej. Jeśli na co dzień nie pracujemy z takimi płytami i wykonuje pracę jedynie dla siebie, to warto skorzystać z posiadanych już narzędzi lub też w miarę możliwości coś pożyczyć.

Płyty gk można przyciąć przy pomocy wyrzynarki, noża do płyt gk, obcinaka do płyt gk czy też noża magnetycznego. Natomiast nieco więcej narzędzi i materiałów jest potrzebnych do ich obróbki. Tutaj już warto wyposażyć się w nożyk do tapet, strug, klej gipsowy, masę szpachlową do spoinowania, szpachelkę oraz grunt polimerowy.

Jak wygląda docinanie płyt gk poszczególnymi narzędziami?

Cięcie płyt gk poszczególnymi narzędziami zawsze wygląda nieco inaczej. Niektóre z nich są bowiem bardziej profesjonalne, a inne nieco odbiegają od standardów. Niektórzy decydują się na to, aby płyty docinać przy pomocy noża do tapet. Takim nożem jednak wykonuje się jedynie wstępne nacięcia, a potem płytę łamie. Na pewno nie jest to praca, dzięki której jesteśmy w stanie osiągnąć precyzyjny efekt. Jednak w przypadku braku jakichkolwiek narzędzi i gdy efekt końcowy nie jest aż tak ważny, można skorzystać z tej metody.

Zdecydowanie bardziej profesjonalny jest nóż do cięcia płyt gk. Ma on wiele ząbków, które tną płytę niczym piła. Łatwo się z niego korzysta i można osiągnąć dość estetyczny efekt w trakcie cięcia. Jeszcze lepszym wyborem jest jednak obcinak do płyt gk. Dzięki niemu można wykonywać cięcie obustronne, o idealnym prostym kształcie.

Cięcie płyty gk można wykonać również wyrzynarką. Nie jest to jednak narzędzie, które pomoże nam w osiągnięciu precyzyjnego efektu, jego możliwości są bowiem ograniczone. Dlatego jeśli chcemy naprawdę profesjonalnie podejść do tej sprawy, to warto zainwestować w nóż magnetyczny. Gdy ktoś zapyta czym czym ciąć płyty gk, to nóż magnetyczny zazwyczaj jest pierwszą odpowiedzią. Nie dość, że można wykonywać nim cięcia obustronne, to dodatkowo pozwala on także na cięcie płyt w różnych kształtach, pod różnymi kątami itp.

 

Znajdź więcej porad na:

https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czym-i-jak-prawidlowo-ciac-plyty-kartonowogipsowe

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 − 21 =