Stosowanie tynku gipsowego w pomieszczeniach

Tynki gipsowe są pewną konkurencją dla tynków tradycyjnych, cementowo-wapiennych. Trzeba przyznać, że podczas wykańczania wnętrz sporo osób decyduje się na to, aby właśnie z nich skorzystać. Mają one dużo plusów, co przemawia za ich zastosowaniem w salonach czy też jadalniach, pomieszczeniach w których podejmujemy gości. Jakie są to plusy i w jakich pomieszczeniach tynki gipsowe warto zastosować, a w jakich zdecydowanie nie?

Co wyróżnia tynki gipsowe?

Tynki gipsowe charakteryzują się dość krótkim czasem schnięcia. W zależności od tego jaką warstwę nałożymy na ścianę czy też sufit, a zazwyczaj jest ona niewielka, takie tynki schną około 2 tygodnie. Oczywiście warstwa tynku to mniej więcej 25 mm. Czasem konieczne jest położenie drugiej warstwy, jeśli mamy do czynienia z trudnym podłożem, jednak jest to rzadkość. Gdy tynk wyschnie, wówczas jest on dość odporny na ścieranie. Tynki gipsowe są również tynkami elastycznymi, dlatego rzadko dochodzi na nich do jakichś pęknięć. Charakteryzuje je również bardzo dobra przyczepność do podłoża.

Niewątpliwym atutem tych tynków, jest również efekt końcowy, jaki można dzięki nim osiągnąć. Tynki cementowo-wapienne charakteryzują się chropowatą powierzchnią, która nie każdemu się podoba. Jeśli natomiast chodzi o tynki gipsowe, to pozwalają nam one na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Jest ona estetyczna oraz bardzo elegancka, gotowa do dalszych prac. Taki tynk świetnie nadaje się pod wszelkiego rodzaju powłoki malarskie, tapety czy też nawet pod płytki.

Sprawdź również: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gdzie-warto-stosowac-tynk-gipsowy-porady-eksperta

Na rynku mamy możliwość oczywiście zakupienia gotowych tynków, które od razu kładzie się na ścianę. To bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie, dające nam spore możliwości w tym zakresie. Jeśli tynki nakładamy na dużą powierzchnię ścian, przykładowo całego domu, wówczas warto wynająć sobie agregat tynkarski. Jeśli jednak zakres prac do wykonania nie jest zbyt duży, wówczas możemy pomyśleć oczywiście o ręcznym nałożeniu tynków, przykładowo jakąś pacą.

Gdzie nie warto stosować tynków gipsowych?

Tynki gipsowe nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia, jednak są oczywiście pewne zastrzeżenia w tym właśnie zakresie. Dobrze jest bowiem tynków tych nie stosować w kuchniach, pralniach, łazienkach czy też w piwnicach. Rzadko kiedy piwnica jest dla nas miejscem mieszkalnym, jednak może tak być przykładowo wtedy, gdy nabędziemy mieszkanie w suterenie. Z racji tego, że jest ona bardzo blisko poziomu gruntu, to może pojawiać się w niej wyższa wilgotność. Natomiast tynki gipsowe radzą sobie świetnie z wilgocią, która nie przekracza 70% w danym pomieszczeniu. Mają zatem bardzo wysoką tolerancję, ale w wymienionych wyżej pomieszczeniach, mimo wszystko i tak może zostać ona przekroczona. Warto zatem zdecydować się wówczas na zastosowanie tynków tradycyjnych, które są zdecydowanie bardziej odporne w tym zakresie. Dziś tynki gipsowe przede wszystkim stosuje się na korytarzach, w salonach oraz sypialniach, gdzie rzadko spotyka nas problem nadmiernej wilgoci, sięgającej maksymalnych wartości.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 − 15 =