W jaki sposób można przygotować podłoże pod płytki?

Jeśli chcemy aby nasze płytki trzymały się ścian czy też podłogi przez naprawdę bardzo długie lata, to musimy podejmować pewne działania w tym zakresie, nim jeszcze wszystko zostanie położone. Jakie? Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować podłoże. Najważniejsze jest to aby było ono stabilne, nie posiadało żadnych ubytków oraz było równe. Z tego względu nim przystąpimy do jakichkolwiek prac, powinniśmy wszystko to faktycznie sprawdzić.

Na jakie kwestie dotyczące podłoża należy zwrócić uwagę?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jest ocenienie stabilności takiego podłoża. Nie jest to wcale trudne zadanie, jeśli znamy konkretne wytyczne. Podłoże może być betonowe lub też otynkowane, jeśli mowa o ścianach. Gdy kładziemy nowe tynki lub robimy wylewkę betonową, wówczas musimy odczekać pewną ilość czasu, nim materiał w pełni się zwiąże oraz wyschnie. Jaki to jest czas? W przypadku betonu to minimum 3 miesiące dlatego dobrze jest zaplanować sobie wykonywanie jakichś prac w między czasie aby był czas na to, by wszystko dobrze wyschnęło. Tynki schną znacznie krócej, minimum to jednak okres miesiąca.

Czasem możemy mieć do czynienia z niską stabilnością podłoża, jeśli nie zostało ono położone w odpowiedni sposób. Co to dokładnie oznacza? Dobrze to widać na przykładzie tynków. Możemy trzonkiem uderzać w ścianę i zobaczyć, czy nie ma głuchych odgłosów. Jeśli są to znaczny, że podłoże nie jest stabilne i powinno się zerwać tynki, położyć nowe, a dopiero wtedy myśleć o położeniu również płytek.

Kolejna kwestia to natomiast sprawdzenie tego, czy cała powierzchnia jest równa. Niekiedy w betonie czy też tynku da się zauważyć niestety jakieś ubytki ub też szpary. Te mniejsze można wyrównać korzystając po prostu z kleju do płytek. Jeśli jednak dziury są znacznie większe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnej masy naprawczej.

Przed wykonaniem każdych prac docelowych, konieczne jest również odpowiednie oczyszczenie podłoża. Zazwyczaj znajdują się na nim takie zabrudzenia jak kurz, czasem również plamy z oleju lub jakieś stare warstwy farb oraz zapraw. Należy to usunąć, ponieważ będzie miało to wpływ na samą przyczepność płytek. Jeśli będą one położone na nieoczyszczone podłoże, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że niestety odpadną.

Czy przed położeniem płytek podłoże powinno się zagruntować?

Przed położeniem różnych materiałów, bardzo często gruntuje się powierzchnie. Czy w przypadku płytek również powinno się ten zabieg zastosować? Zdecydowanie tak. Jeśli podłoże jest bardzo chłonne i szybko wpija wodę, wówczas skróceniu ulegają pewne procesy zachodzące podczas kładzenia płytek. Bardzo szybko schnie przykładowo klej i inne materiały, a tak zdecydowanie być nie powinno. Dlatego też warto rozważyć gruntowanie podłoża, które naprawdę jest w stanie zagwarantować nam sporo korzyści. Grunt przede wszystkim sprawia, że nakładane materiały mają zdecydowanie lepszą przyczepność, a zatem płytki lepiej uchwycą się ściany lub też podłogi.

Grunt ma także wiele innych zalet. Jakich? Między innymi wzmacnia on podłoże czy też zapobiega szybkiemu wnikaniu wilgoci, zmniejsza chłonność podłoża. Każdy grunt posiada nieco inne cechy, dlatego też warto przed zakupem przeanalizować, co dany produkt faktycznie nam oferuje.

W łazienkach i kuchniach gdzie najpowszechniej stosowane są płytki, niestety mamy do czynienia z bardzo sporym poziomem wilgoci. Płytki dobrze sobie z nią radzą, ale mimo wszystko warto zastosować jaką dodatkową izolację podpłytkową.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przygotowanie-podloza-przed-ukladaniem-plytek-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 − 2 =