Czym cechują się panele laminowane?

Gdy wykańczamy swój dom czy też mieszkanie, musimy dokładnie przemyśleć kwestię podłogi. Nie jest to z pewnością temat łatwy, ponieważ trzeba wybrać coś na dobrych kilka lat, jak nie na kilkanaście. Bardzo często obawiamy się, że na dłuższą metę wybrany przez nas materiał nie zda sprawdzianu. Dlatego warto nie tylko wybrać dobry rodzaj paneli, ale również zastanowić się nad ich klasą ścieralności i wytrzymałością, a te są naprawdę różne. Im droższe panele, tym lepsze właściwości będą posiadały.

Jakie są zalety paneli laminowanych?

Wiele osób obecnie decyduje się na to, aby zainwestować w panele laminowane. Dlaczego? Przede wszystkim mają one bardzo bogaty wybór pod względem kolorystycznym. Niektóre z modeli posiadają również fakturę, przykładowo odwzorowanie naturalnego usłojenia drewna. Spotkać można także panele imitujące inne materiał, przykładowo beton.

Ich głównymi zaletami są między innymi wysoka odporność na ścieranie oraz rysowanie. Nie straszne im również wgniecenia, uszkodzenia mechaniczne lub oddziaływanie promieniowania UV. Negatywnego wpływu nie mają na nie również chemikalia. Nie wchłaniają one różnego rodzaju plam, tłuszczu czy też wilgoci. Nadają się zatem również do zastosowania ich w kuchni, łazience lub domowej pralni.
Czy tego typu panele są łatwe w utrzymywaniu czystości? Zdecydowanie tak. Warto jednak wiedzieć, że nie można ich odnawiać, chociażby poprzez cyklinowanie. W przypadku gdy panele zostaną w jakiś sposób uszkodzone, niestety trzeba wymienić je wszystkie lub też po prostu uszkodzony element.

Panele laminowane są niestety dość głośne. To właśnie z tego względu wymagają one szczególnej troski już na samym etapie ich układania. Pod panelami układa się maty wyciszające. Można zakupić również panele, które same w sobie będą posiadały warstwę tłumiącą hałasy. Dzięki takim rozwiązaniom dźwięk chodzenia po panelach jest zdecydowanie bardziej cichy.

Jak powstają panele laminowane?

Panele laminowane w swojej górnej części powstają z laminatu, a zatem specjalnego tworzywa. Alternatywnie może być to kilka warstw wzmocnionego papieru. W górnej części nadrukowuje się również wzór, pokrywa wszystko żywicą melaminową, która zabezpiecza wszystko przed ścieraniem oraz działaniem wody. W części środkowej, czyli innymi słowy rdzeniu, korzysta się z dość twardej płyty HDF, ewentualnie MDF. Jest to nic innego jak płyty pilśniowe, które są produkowane z włókiem drzewnych. To jak bardzo wytrzymały jest rdzeń ma wpływ na to, jak wytrzymałe deski będą na różnego rodzaju uszkodzenia, przykładowo wgniecenia. Na samym dole jest natomiast kilka warstw wykonanych ze wzmocnionego papieru lub też laminat. Warstwa laminatu zapewnia większą stabilność.
Aby położyć takie panele laminowane, potrzeba pomocy. Zazwyczaj najlepiej jest po prostu wynająć jakiegoś fachowca w tym celu. Oczywiście nie powinniśmy zapominać również o tym, że należy pozostawić odpowiednią przestrzeń dylatacyjną. Dobrej jakości panele laminowane, można zakupić za pośrednictwem firmy Meister – oferta dostępna pod linkiem https://meister.pl/produkt/podlogi-laminowane/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
24 ⁄ 2 =