Jak stworzyć bezprzewodowy system alarmowy

Systemy alarmowe to grupa urządzeń, których zadaniem jest powiadamianie użytkownika o nietypowych zdarzeniach, które mają miejsce w obrębie chronionego obiektu. W sprzedaży dostępne są rozwiązania przewodowe lub bezprzewodowe. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że instalacje kablowe stopniowo tracą na popularności, na rzecz równie skutecznych systemów bezprzewodowych.

Co wchodzi w skład alarmu bezprzewodowego?

Zasada działania obu systemów jest taka sama, a najważniejsza różnica dotyczy sposobu przesyłu danych. Alarmy bezprzewodowe do działania wykorzystują technologię WireLess. Dzięki niej poszczególne urządzenia wchodzące w skład instalacji komunikują się między sobą poprzez fale radiowe o częstotliwości od 433 MHz do 868 MHz. W zależności od potrzeb możliwe jest korzystanie z systemów wykorzystujących komunikację jednostronną lub dwustronną. Zdaniem ekspertów łączność dwustronna jest mniej wrażliwa na zakłócenia i zapewnia szybszą reakcję całego systemu. Profesjonalne alarmy bezprzewodowe składają się zwykle z zestawu czujników, centrali sterującej, syreny alarmowej oraz innych urządzeń peryferyjnych, umożliwiających uzyskanie dodatkowych funkcji. Detektory ruchu montowane w pomieszczeniach zasilane są bateriami lub akumulatorkami. To sprawia, że instalacja będzie działać nawet w przypadku pojawienia się przerwy w dostawie prądu. Sercem całego układu jest centrala sterująca. Nowoczesne sterownie wyposażone są w szereg przydatnych funkcji, takich jak obsługa alarmu za pomocą smartfona. System alarmowy powinien być także wyposażony w syrenę generującą dźwięk o odpowiednim natężeniu, odstraszającą potencjalnych włamywaczy.

Korzyści za stosowania bezprzewodowych systemów alarmowych

Wiele osób uważa, że alarmy bezprzewodowe są mniej bezpieczne od swych przewodowych odpowiedników. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Wszystkie dane przesyłane pomiędzy urządzeniami są szyfrowane, dzięki czemu osoby nieuprawnione nie mają do nich dostępu. Ogromnym atutem tego rodzaju systemów jest ich nieinwazyjność. Brak konieczności układania przewodów sprawia, że nie trzeba skuwać tynków i ingerować w strukturę budynku, co znacząco przyspiesza proces tworzenia instalacji alarmowej. Charakterystyczną cechą systemów bezprzewodowych jest także możliwość ich rozbudowy. Użytkownik w razie potrzeby może podłączyć do centrali dodatkowe czujniki alarmujące o zalaniu, zadymieniu, czy też zaczadzeniu chronionego obiektu. Konfiguracja dodatkowych detektorów jest szybka i nie nastręcza żadnych trudności. Decydując się na zakup bezprzewodowego alarmu, warto korzystać z usług renomowanych firm, które zapewniają nie tylko profesjonalny montaż, ale także i posprzedażowy serwis całego systemu. Bogatą ofertę bezprzewodowych systemów alarmowych znajdzie się na stronie https://www.asd.pl/systemy-bezprzewodowe#path.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
11 − 9 =