Jak zamontować panele podłogowe w swoim domu?

Podłogi z paneli cieszą się niesłabnącą popularnością. Są tanie, dobrze wyglądają i poprawnie położone zapewniają dobrą funkcjonalność. W zależności od gatunku wykonane są z płyty MDF/HDF – mają dobre parametry wytrzymałościowe i posiadają korzystny stosunek jakości do ceny. Jak kłaść panele, by służyły nam przez lata? Na co zwrócić uwagę w trackie wykonywania prac?

Zaczynamy od przygotowania podłoża

Wylewka betonowa pod panelami powinna być równa i oczyszczona z większych zanieczyszczeń. Jeśli w naszym domu wylewka jest w kiepskim stanie, należy ją naprawić. Wszelkie ubytki załatać można tzw. wylewką samopoziomującą. Jest ona prosta w użyciu, wystarczy gotową zaprawę rozmieszać z wodą i uzupełnić wszelkie ubytki. Po wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.Warto zaznaczyć, że przy zakładaniu paneli laminowanych nie musimy gruntować wylewki. Pamiętaj, że większe nierówności mogą w późniejszym czasie przysporzyć sporych problemów. Warto zadbać, by podłoże przygotowane było starannie.

Izolacja przeciwwilgociowa jest niezwykle ważna

Wilgoć jest czymś, czego panele podłogowe bardzo nie lubią. Musimy więc zadbać o odpowiednią izolację od betonowej wylewki. Należy wiedzieć, że beton ma tendencję do podciągania wilgoci (tzw. podciąganie kapilarne). Do izolacji przeciwwilgociowej warto zastosować folię budowlaną.Folie na łączeniach kładziemy z odpowiednim zapasem. Łączenia warto skleić odpowiednią taśmą, która będzie zapobiegać przesuwaniu się folii w trakcie układania paneli.

Układane podkładu pod panele

Do wyboru mam podkłady poliuretanowo-mineralne, polistyren ekstrudowany (XPS) czy podkłady tradycyjne-korkowe. Każdy z tych materiałów różni się ceną i właściwościami. Wybór zależy od preferencji samego inwestora, jak również budżetu, jakim dysponuje.Układając podkład, należy zwrócić uwagę, by nie pozostawiać wolnych przestrzeni pomiędzy kolejnymi jego odcinkami. Układając płyty XPS, należy kleić je taśmą, zapobiega to przesuwaniu się podkładu w trakcie dalszych prac.Szczelnie ułożony podkład ma za zadanie izolować akustycznie podłogę oraz wyrównywać niewielkie nierówności wylewki. Etap ten jest niezwykle ważny i również należy poświęcić mu sporo uwagi.

Montowanie paneli podłogowych

Panele podłogowe to powierzchnia „pływająca”. Nie są one w żaden sposób przyklejane do podłoża. Odstępy, które pozostawiamy przy ścianach, mają na celu swobodne przemieszczanie się podłogi, która w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu takich jak wilgotność i temperatura będzie pracować.Samo ich układanie nie jest specjalnie skomplikowane. Jeśli nie wybraliśmy paneli klejonych, to wykorzystujemy odpowiednie mocowania, które są umieszczone dookoła każdego z paneli. Ich montaż przypomina trochę układanie klocków. Pamiętajmy, by nie układać ich do samej ściany. Powstała przestrzeń zamaskowana zostanie listwą przypodłogową.Najwięcej problemów przysporzyć może docinanie paneli. Można je ciąć zarówno piłkami ręcznymi, jak i elektrycznymi. Zdecydowanie wygodniejsze jest korzystanie z elektronarzędzi. Praca jest prostsza a cięcie ładniejsze.

Zachęcamy do sprawdzenia oferty paneli podłogowych i akcesoriów oraz informacji dotyczących montażu na stronie https://meister.pl/

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
23 × 9 =